FAQ

1) DOTAZY K INFRASAUNÁM

 

Jak velkou infrasaunu si pořídit?

Důležitou roli ve výběru sauny hraje její velikost  – napovídá, pro kolik lidí je sauna určena. 
Lze si vybrat hned z několika velikostí (rozměry uváděny bez rampy s osvětlením):
 
        Infrasauny pro jednu osobu, rozměry 90 x 90 x 190 cm, 100 x 100 x 190 cm, 90 x 90 x 200 cm nebo 100 x 100 x 200 cm.

        Infrasauny pro dvě osoby, rozměry 120 x 105 x 190 cm, 130 x 100 x 190 cm, 120 x 100 x 193 cm, 130 x 100 x 200 cm a 164 x 120 x 202 cm.
    
        Infrasauny pro tři osoby, rozměry 153 x 110 x 190 cm, 150 x 100 x 190 cm a 150 x 115 x 200 cm.

        Infrasauny pro čtyři osoby, rozměry 175 x 120 x 190 cm, 175 x 135 x 190 cm nebo 180 x 114 x 200 cm.

        Rohové infrasauny, rozměry 120 x 120 x 190 cm, 150 x 150 x 190 cm, 150 x 150 x 200 cm, 161 x 161 x 200 cm a 206 x 206 x 200 cm.


Jaké dřevo zvolit?

Pokud již máte vybranou velikost infrasauny, je dobré se zaměřit na její materiál. Zdaleka ne každé dřevo je pro výrobu infrakabiny vhodné, jelikož nároky na něj jsou vysoké – materiál musí být pevný, odolný vůči vysokým teplotám a na pohled příjemný.

  • Kanadská jedle

Z toho důvodu se infrasauny nejčastěji vyrábějí z tzv. hemlocku (kanadská jedle). Tento strom roste na západním pobřeží Severní Ameriky. Jeho dřevo je velmi stabilní, nekroutí se a má velmi jemnou strukturu.

  • Cedr

Dalším oblíbeným materiálem je cedr, který je velmi pevný a odolný. Je rovněž dovážen přes oceán - roste na západním pobřeží Tichého oceánu Severní Ameriky. Velkou výhodou cedru je jeho krásná vůně, která vydrží i po deseti letech užívání. 


Které zářiče vybrat?

Použité zářiče jsou alfou a omegou každé infrasauny. Podle čeho tedy vybírat? Podle toho, co od infrasauny očekáváte. Hledáte-li kabinu, ve které se můžete v zimním období spíš prohřívat a relaxovat, postačí vám infrazářiče vyzařující infračervené záření v dlouhých a středních vlnách. Pokud hrají roli také zdravotní důvody, vyplatí se nešetřit a sáhnout po zářičích vydávajících paprsky ve vlnách krátkých, které jsou nejúčinnější při hloubkovém prohřívání. Vybírat můžete z keramickýchkarbonových, RedLight, RedLight+ a RedGlass zářičů, přičemž každý z nich s sebou přináší jiné výhody.

  • Keramické zářiče

Výhody keramických infrazářičů spočívají především v tom, že infrasaunu vyhřívají poměrně rychle, a zároveň mohou být umístěny i v chladnějších místnostech. Nevýhodou může být vyšší povrchová teplota, proto je povrch kryt ochrannou mřížkou. Tento typ zářičů je zpravidla nejlevnější.

  • Karbonové zářiče

Kvalitní karbonové infrazářiče zajišťují oproti keramickým topidlům rovnoměrnější rozložení paprsků v sauně (tepelná pohoda je výraznější). Jejich nahřátí na provozní teplotu trvá déle, zato jsou energeticky úspornější a mají delší životnost. Jejich cena je proto vyšší. Karbonová topidla jsou umístěna i v podlaze sauny, takže dochází také k prohřívání chodidel. 

  • RedLight zářiče

Red Light zářiče dosahují téměř dvojnásobně vyšší teploty než zářiče keramické, proto jsou schopné vyhřát prostor kabiny nejrychleji. Tou hlavní výhodou je však schopnost vyzařovat kromě tepla také světlo, které má velmi dobré terapeutické účinky

  • RedLight+ zářiče

Zářiče RedLight+ se řadí mezi novinky na trhu. Tvoří jej křemičitá trubice, která vysílá hloubkové infrazáření a také červené světlo, jehož účinky jsou velmi terapeutické. Zářiče s označení RedLight+ mají mnohem větší efekt než zářiče keramické či RedLight.

  • RedGlass zářiče

Nejúčinnějším, ale také nejdražším typem infrazářičů jsou tzv. Red Glass zářiče. Ty jako jediné pracují na principu vyzařování IR-A, IR-B i IR-C, tedy s infračerveným zářením v celém spektru, které je schopné proniknout až do podkoží. Jejich léčebné účinky jsou nejvýraznější.

 

Jaký je rozdíl mezi řadou Basic Line a Premium Line?

Rozdílů je hned několik. Tím nejdůležitějším jsou použité zářiče. Zatímco řada Basic Line disponuje základními keramickými, karbonovými, RedLight a ReLight+ zářiči, zdravotně nejúčinnější infrazářiče RedGlass najdete pouze v řadě Premium Line. V infrasaunách vyšší řady navíc můžete regulovat výkon jednotlivých zářičů tak, aby pro vás byl pobyt v infakabině co nejpříjemnější.

Další rozdíl spočívá v materiálu použitém pro výrobu infrakabiny. Zatímco infrasauny řady Basic Line jsou zhotoveny převážně z hemlocku, Premium Line je k dostání výlučně v cedrovém provedení. Obrovský rozdíl je také v celkové konstrukci kabin – Basic Line je typickou stavebnicí s tenkými dřevěnými panely, kdežto Premium Line tvoří šroubované masivní dřevěné stěny. Na první pohled také zaujme její exkluzivní moderní design.

 


Jak finančně náročný je provoz infrasauny?

Infrasauna je v porovnání s klasickou saunou  mnohem levnější záležitostí. Samotný provoz infrasauny je podstatně levnější, ani montáž není nijak složitá a zabere podstatně méně času. 

Velmi důležitým ukazatelem z hlediska finanční náročnosti provozu je příkon infrasauny. Představujeme vám alespoň orientační hodnoty:

        
        Infrasauny pro 1 osobu mají obvykle příkon 1150 – 1330 W. Orientační cena za jednu hodinu 
        saunování je 6,50 Kč.
        
        Infrasauny pro 2 osoby mají obykle příkon 1600 – 1820 W. Orientační cena za jednu hodinu 
        saunování je  9 Kč.
        
        Infrasauny pro 3 osoby mají obvykle příkon 1900 – 2045 W. Orientační cena za jednu hodinu 
        saunování je 11 Kč.
        
        Infrasauny pro 4 osoby mají obvykle příkon 1950 – 2235 W. Orientační cena za jednu hodinu 
        sanouvání je 11 Kč.

 

 

Co lze očekávat od vybavení?

 Je již běžné, že infrasauny mají zabudovaný audio panel včetně USB portu - čas strávený v infrasauně si tak můžete zpříjemnit poslechem hudby. Součástí infrakabiny je také vnitřní (v některých případech i venkovní) osvětlení, které umožňuje si během saunování například číst.

Infrasauny bývají vybaveny také ionizátorem, který upravuje kvalitu vzduchu během saunování. Modely řady Premium Line disponují vnitřním ventilátorem.

Nedílnou součástí infrasauny také bývá světelná terapie. Během ní se pozvolna mění barevné spektrum, které velmi dobře působí na smyslové vjemy a navozuje tak duševní pohodu. Ovládá se klasicky pomocí kontrolního panelu anebo dálkového ovládání. 

 

Na jakém principu infrasauna funguje?

Zářiče infrasauny vyzařují infračervené světlo, které proniká do hloubky pokožky a zahřívá lidské tělo, aniž by se přitom rozehřál okolní vzduch. Toto hloubkové teplo stimuluje krevní oběh, zvyšuje flexibilitu svalů a rozšiřuje cévy, čímž napomáhá k čištění pleti, odbourávání celulitidy, spalování kalorií a k celkové detoxikaci organismu.

Proces je naprosto bezpečný a přirozený, funguje na stejném principu jako infračervené záření, které je součástí záření slunečního. 

 

 

Jak často a jak dlouho se saunovat?

Frekvence užívání infrasauny, stejně jako doba strávená saunováním, je značně individuální. Uvádí se, že by se infrasauna měla navštěvovat 1–2krát týdně. Ideální doba, která by měla být v infrasauně strávena, se pohybuje mezi 25 - 45 minutami bez přerušení, bez potřeby opakování saunovacího cyklu.  Vhodné je začít kratšími intervaly, a ty postupně prodlužovat.

Také je vhodné podpořit prokrvení pokožky masážními pomůckami a tím účinky infrazáření ještě zvýšit.  

Po skončení saunování se stačí osvěžit vlažnou či chladnější vodou ve sprše. Infrasaunu je možné také navštívit v oblečení, například před odchodem do chladného počasí. 

 

Jak se o saunu starat?

Údržba infrasauny je velmi jednoduchá. S ohledem na četnost cyklů stačí pravidelně čistit speciálním prostředkem, který vytváří na dřevě ochrannou vrstvu. Jednou za čas se také doporučuje aplikovat desinfekci určenou výhradně do saun. Prodloužit životnost dřeva a podpořit zachování jeho původního vzhledu lze do jisté míry také zakrýváním lavice během saunování ručníkem, který zachytí většinu odcházejícího potu.

 

Existují pro vstup do infrasauny nějaká zdravotní omezení?

Obecně je pobyt v infrasauně snášen lidmi se zdravotními obtížemi, jako jsou alergici, astmatici či kardiaci, lépe než pobyt v sauně finské. Hlavním důvodem je výrazně nižší teplota v kabině (maximálně 60°C). Přesto před prvním saunováním doporučujeme konzultaci s lékařem.

 

Kde infrasaunu umístit?

Umístění infrasauny může být prakticky kdekoliv. Vzhledem ke svým rozměrům je vhodná do rodinných domů i panelákových bytů. Ideální je však pokojová teplota. Obecně platí, že v čím chladnější místnosti se bude infrakabina nacházet, tím déle se bude nahřívat na provozní teplotu.

 

Kde infrasaunu zakoupit?

Největší chybou při koupi infrasauny je koupě u neprověřeného dodavatele či  e-shopu. Vybírejte raději ověřené dodavatele, kteří Vám zajistí dopravu a montáž zdarma, náhradní díly, servis a poradenství.

 


 

2) DOTAZY K WPC TERASÁM


Čím se při výběru terasy řídit?

Nejdůležitější pro výběr terasy je složení WPC směsi. Kvalitní kompozitní materiál spojuje nejlepší vlastnosti dřeva a plastu. Je neuvěřitelně trvanlivý a odolný vůči rozmarům počasí.

Prkna se skládají ze směsi dřeva, plastu a adheziv. Poměr těchto surovin bývá cca 60% dřeva, 30% plast a 10% je vyhrazeno silikonu, UV stabilizátorům, barvivu a adhezivům. Tento poměr je u různých směsí jiný a dává výslednému produktu typické vlastnosti. Při větším poměru dřeva lze dosáhnout více „dřevěného“ přírodního vzhledu, při větším poměru PVC dosáhneme zase větší životnosti a odolnosti.

Pozor je třeba si dát na plast, který byl do WPC směsi přidán. Například levnější polypropylen se působením mrazu stává křehčím, HDPE nebo PVC je pro výrobu dřevoplastu naopak nejkvalitnější, i když nákladnější, možnou variantou.

 

Vypadají terasy z WPC na pohled jako dřevo nebo jako plast?

Terasy z kvalitního WPC materiálu působí na pohled i na dotek jako dřevo. Záleží však na poměru dřeva a plastu, který byl při výrobě směsi použit.

 

Jak se o terasu starat?

Terasy z kompozitního WPC materiálu jsou prakticky bezúdržbové. Rozdíl od klasických dřevěných prken je není třeba nijak povrchově ošetřovat, lakovat či mořit, a přesto vydrží dlouhé roky v nezměněné podobě. Stačí je jednou dvakrát ročně očistit proudem vody, příp. jemným saponátem. Pokyny pro údržbu jednotlivých typů prken naleznete vždy přímo v profilu dané značky.

 

Jaké jsou výhody terasových prken z WPC oproti těm dřevěným?

·         Bezúdržbovost – žádné lakování ani moření

·         Odolnost vůči vodě, UV záření, změnám teplot

·         Odolnost vůči parazitům a houbám

·         Stálobarevnost – WPC prkna nešednou

·         Bezpečnost – WPC materiál se neštěpí, není možné si zadřít třísku

·         Delší životnost

 

Je nutné chránit WPC terasy před sněhem a mrazem?

Terasy z kvalitního WPC materiálu není potřeba chránit proti žádným vlivům počasí. Prkna z kompozitního materiálu bývají s oblibou používána v extrémních podmínkách – jako terasy hotelů v tropech, kde jsou z jedné strany omývána mořskou a z druhé strany chlorovanou vodou, i jako terasy horských chat v lyžařských střediscích Alp, kde jsou kromě mrazu a sněhu vystaveny také nárazům lyžáků.

 

Lze si na terase z WPC zadřít třísku?

V žádném případě. Terasy z kvalitních kompozitních materiálů v naší nabídce se neštěpí a tudíž není možné si na nich zadřít třísku. Povrch prken je navíc ošetřen tak, aby byl protiskluzový a tedy naprosto bezpečný i v okolí bazénů.

 

Jsou lepší dutá nebo plná prkna?

V případě, že nejste limitováni váhou terasy, doporučujeme prkna plná. Obecně platí čím více materiálu, tím větší odolnost. Pokud jste zatížením konstrukce omezeni, pak jsou ideální volbou dutá prkna, kterou jsou zároveň ekonomičtější variantou.

 

Lze zakoupit jen samotná prkna bez nosičů a klipů, bez montáže?

 

V naší nabídce si můžete zakoupit pouze prkna, bez příslušenství, bez montáže. Montážní návod pro konkrétní typ prken naleznete zde. Je však třeba mít na paměti, že záruka zůstává pouze při přesném dodržení montážního návodu.

 

Je montáž WPC terasy náročná?

Samotná montáž terasy není složitá. Je však nutné dodržet instalační návod. Každá značka terasových prken disponuje vlastním montážním návodem, který naleznete v profilu každého jednotlivého produktu zvlášť, v textu i v záložce „Dokumentace“. Zároveň si daný návod můžete stáhnout zde.

 

Na jakém podkladu má stát terasa?

Příprava podkladu pro WPC terasy je velmi důležitá, každý výrobce nebo dodavatel by měl doporučit vhodnou skladbu podkladu pod terasu a montážní návod pro svůj systém. Jakožto ideální podklad bychom určitě doporučili betonový základ s mírným spádem 3 – 5 mm, aby mohla voda dokonale stékat z povrchu. V případě řádné přípravy podlaží je již montáž terasového systému jednoduchá a rychlá.

 

Je nutné zakoupit na montáž terasy z WPC speciální nářadí?

Pro montáž použijte stejné nářadí jako při práci se dřevem (pila, vrtačka, hoblík atd.).

 

Je možné objednat si zároveň s terasovými prkny i montáž?

Samozřejmě. Pro objednávku montáže nás prosím kontaktujte a rozpočet na montáž vám na požádání rádi vypracujeme zdarma.

 3) DOTAZY K VÍŘIVÝM VANÁM


Co je to mobilní vířivka?

Mobilní vířivka je malý nafukovací bazén s vlastním cirkulačním a filtračním systémem, se zabudovaným ohřevem vody. Od klasické akrylátové vířivé vany se liší především konstrukcí, materiálem, nízkou pořizovací cenou a snadnou přemístitelností. Díky své nízké hmotnosti (bez vody cca 20-50 kg) lze nafukovací vířivku libovolně přesouvat.

 

Jak velkou vířivku si pořídit?

Velikost vířivky se zpravidla odvíjí od počtu osob, které je schopna pojmout. Na trhu existuje velké množství různých variant vířivých van pro 2 až 10 osob.

 

Z jakého materiálu jsou zhotoveny mobilní vířivky?

Mobilní vířivky jsou - stejně jako raftové čluny, testované divokou vodou – vyrobeny z kombinace kvalitní syntetické kůže a pevného laminovaného PVC. Zvolit si můžete z mnoha barevných variant. Zároveň lze vybírat mezi kruhovými, oválnými a čtvercovými vířivkami.

 

Co očekávat od vybavení mobilních vířivek?

Základní vybavení mobilních vířivek tvoří hydromasážní či vzduchové trysky (nebo jejich kombinace), ozonizátor, externí čerpadlo, manometr, adaptér zahradní hadice. Všechny mobilní vířivky fungují na dálkové ovládání, vrchní kryt se zipem lze zabezpečit číselným zámkem. Součástí vybavení může být také rozkládací termoizolační pěnová podložka, která zároveň chrání spodní část vířivky před mechanickým poškozením, kartušové filtry a v případě dražších mobilních vířivek také LCD dotykový displej.

 

Z jakého materiálu jsou zhotoveny klasické vířivky?

Skořepiny klasických vířivek jsou zhotoveny z akrylátu, obložení vany z PVC (imitace dřeva) nebo z cedrového dřeva (pouze u vířivek zn. Kingspas). Váha takovéto vířivé vany se proto pohybuje mezi cca 200 – 1.500 kg bez vody. U většiny modelů si lze zvolit a libovolně zkombinovat různé barvy skořepiny a obložení, případně si nechat vířivku zakázkově vyrobit i v jiných odstínech. Samozřejmostí je opět výběr z různých tvarů.

 

Co očekávat od vybavení klasických vířivek?

Základní vybavení klasických vířivek představují nerezové hydromasážní či vzduchové trysky s odstupňovanou velikostí (nebo jejich kombinace) a ozonizátor. Vířivky navíc disponují anatomickými opěrkami hlavy pro větší komfort a barevným LED osvětlením pro potěchu oka. Některé modely jsou dodávány navíc s podsvíceným kaskádovým vodopádem a podsvícenými pozicemi pro sklenice na drink. Pro bezpečnější a pohodlnější vstup lze také využít schůdky.

Nadstandardní vybavení představují například výsuvné reproduktory či voděodolná 17" LCD TV s dálkovým ovládáním.

 

Je lepší perličková masáž nebo hydromasáž?

Vířivá vana může fungovat na principu dvou systémů masáží – perličkové a hydromasáži. Nelze jednoznačně určit, která z masáží je lepší – jejich vhodnost a oblíbenost je individuální. Jemnou perličkovou masáž si můžete dopřát po těžkém dni pro uvolnění a relaxaci. Silnou hydromasáž umocněnou tlakovou vzduchovou masáží zase oceníte při bolestech svalů a celkové fyzické únavě.

 

Jaké zdravotní účinky mají vířivky?

Teplá voda, která může dosahovat až 42°C, uvolňuje napjaté svaly. V kombinaci s tryskami, které masírují celé tělo od konečků prstů až po šíji, dochází k odstranění bolestí a stresu, následovanému uvolněním a příjemnou únavou.

 

Jak často měnit vodu ve vířivce?

Při soukromém používání stačí měnit vodu zhruba třikrát ročně. Vše závisí na četnosti užívání vířivky, její údržbě a kvalitě vody (tvrdost, zvýšené hodnoty některých prvků apod.).

 

Jak se starat o čistotu vody ve vířivce?

O hygienu vířivé vany je nutno pravidelně pečovat. Vzhledem k vysoké teplotě vody ve vířivkách vznikají ideální podmínky pro šíření mikroorganismů, které mohou být pro lidské tělo nebezpečné.

Ozonizátor

Mezi základní vybavení vířivky standardně patří ozonizátor, který vypouští do vody malé množství ozónu. Ten zajišťuje desinfekci a oxidační účinek. Proto si vždy ověřte, že vířivka ozonizátorem disponuje.


Chemie
K udržování vody ve vířivce je možné použít stejné přípravky jako v klasických bazénech. Existují dvě základní varianty chemie – na bázi chloru a na bázi aktivního kyslíku. Výhodou chlorových přípravků je účinnost a nízká cena, nevýhodou je typický zápach, který může být v kombinaci s horkou vodou dráždivý. Přípravky na bázi aktivního kyslíku jsou pro pokožku a sliznice příjemnější, což se promítá do ceny.

 

Jak jsou vysoké náklady na provoz vířivky?

Náklady na provoz vířivky se odvíjejí od její velikosti, tedy objemu vody, četnosti používání, údržby a umístění. U vířivek do 700 litrů se měsíční náklady pohybují průměrně mezi 500 a 700Kč. U vířivek s větším objemem měsíční náklady stoupají až na 1.500Kč. Při umístění vířivky v interiéru do pokojové teploty se náklady snižují na polovinu.


Co vše je potřeba připravit pro instalaci vířivky?

Pro instalaci mobilních vířivek je nutný pouze přívod napětí 400V a zpevněné rovné podloží. U klasických vířivek je potřeba řešit stavební připravenost, zejména s ohledem na způsob instalace vířivky (usazení na podlahu, částečné nebo úplné zapuštění do podlahy či terénu zahrady). Doporučujeme se vždy poradit s dodavatelem dané vířivky.

 


© 2015 home-center.cz Tvorba www stránek Machin.cz